Aktualności

Skąd pochodzi apaszka…

Apaszka… Prawie każdy ją nosi… A skąd pochodzi?

Apaszki możemy dziś nosić na każdą niemal okazję. Służą nam jako biżuteria, intrygujący dodatek do stroju; osłaniają przed chłodem czy mocnym słońcem. Ozdabiają nasze torebki…

A czy pamięt01apaszkaamy, że…

Pierwotnie (dziś znana głównie kobietom i przez nie ulubiona apaszka – rodzaj kwadratowej chusty, najczęściej jedwabnej, składanej w trójkąt i zawiązywanej na szyi, była elementem stroju apasza, czyli ulicznego chuligana, bandyty i stąd właśnie wywodzi się jej nazwa.

W drugiej połowie XIX wieku noszona była przez paryskich robotników. Później w latach 20. XX wieku stała się popularna w sportowym stroju kobiecym.

Według Henrika Vejlgaarda („Anatomii trendu”) Jacqueline Kennedy wraz siostrą Lee Radziwiłł utrwaliły tę modę w latach 70. Ale początek był inny, pozornie przypadkowy?!

Otóż, jedną z najbardziej wpływowych kobiet towarzystwa w Stanach Zjednoczonych w latach 50. i 60. była żona założyciela CBS, Baby Paley. Kobieta zawsze intrygująco i niezwykle dobrze ubrana. Krąży taka opowieść, że to właśnie ona, wychodząc pewnego dnia z restauracji, przed którą czekali na nią ówcześni paparazzi, zdjęła z szyi apaszkę, czując, że jest jej za ciepło. Odruchowo przywiązała ją do uchwytu swojej torebki. Zdjęcia obiegły całą Amerykę, a kobiety pod wpływem tej ikony mody, zaczęły dekorować torebki apaszkami.

Zerknij na moją drugą stronę - josz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.