Aktualności

Rei Kawakubo – geniusz dekonstrukcji i skandalu w formie

Rei Kawakubo to japońska projektantka mody, założycielka marki Comme de Garcons.

foto by Eiichiro Sakata
foto by Eiichiro Sakata

Urodzona w Tokio w 1942 roku studiowała na tokijskiej uczelni kierunek, który łączył filozofię, literaturę i sztukę.

W 1967 roku zajęła się projektowaniem, twierdząc, że na rynku nie ma  ubrań, jakie sama by nosiła. W 1975 roku w Tokio otworzyła pierwszy butik pod szyldem Comme de Garcons.
comme-des-garcons-1

Nazwa ma wiele wspólnego z tym co tworzy… „Tak jak chłopcy” jest jednoznacznym przekazem, że kobiety mogą nosić ubrania męskie. Od początku preferowała charakter unisex, który nic wówczas nie miał wspólnego z ogólnie przyjętymi normami kobiecego stylu. Rei wyróżniała i nadal wyróżnia kobiety świadome własnej niezależności i wolności, które nie kierują się w wyborze ubrań opiniami koleżanek czy męża.

comme-des-garcons-spring-2014-menswear-smCDG_FW126kawakubo

Na swoim zawodowym koncie ma wiele prestiżowych nagród, m.in. w 1987 roku magazyn Voque uznał, że to właśnie ona wprowadzi modę w XXI wiek.

w 2012 roku Rada Fashion Designer of America przyznała jej nagrodę międzynarodową.

Mówi się, że zarówno Rei Kawakubo jaki i Yohji Yamamoto mieli ogromny wpływ na przybliżenie Japonii do pozostałej części świata.

tumblr_mflsuscVGy1qbimneo1_500 kawakubo_rei eroed1 Alternative-Fashion-Icons-Portable-Rei-Kawakubo-3 INSPIRATION-Comme-Des-Garçons-FW-2007-8…-Hussein-Chalayan-SS-2010

Od roku 1978 projektuje również dla mężczyzn.

Paryż przywitał ją na początku lat 80′, kiedy przyjechała tam wraz ze swoim ówczesnym partnerem Yohji Yamamoto i natychmiast wywołali skandal swoimi projektami, które z powodzeniem przekuli w sukces. Styl nazwany przez prasę „Hiroshima chic” rozpoczął ekspansję do innych krajów europejskich.

Stale fascynuje i zaskakuje mimo dojrzałego wieku…

rei-comme-pic8 rei-comme-pic14 rei-comme-pic19 rei-comme-pic20 rei-comme-pic10 rei-comme-pic3 rei-comme-pic5 rei-comme-pic6

Jej kolekcja „Bump” (1997r.) dosłownie wstrząsnęła opinią publiczną. Zdeformowane ubrania, z poduszkami na biodrach i ramionach  bardzo odbiegały od powszechnych standardów nawet w modzie awangardowej. Były nowatorskie i kompletnie inne.  Ale ekstrawagancja zawarta jest od początku w filozofii jej marki… Innowacją było otwieranie sklepów w nietypowych, ekscentrycznych miejscach, z dala od komercyjnych centrów handlowych.

Styl Rei Kawakubo nazywany jest anty modą.

Comme-des-Garcons-SS13-2 Comme-des-Garcons-SS13

Asymetria, oversizowe kształty, dekonstrukcja, strzępienia, niewykończone szwy, to jej znak rozpoznawczy.

Uwielbia czerń, szarość, biel, czasem, rzadko sięga po kolor.

Wciąż niezwykle kreatywna… Wspaniała Rei Kawakubo…   
Daily-Review-comme-des-garcon Comme CDGFW14 CDG1 daily_chronicle_commedesgarcon

Zerknij na moją drugą stronę - josz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.