Aktualności

Yohji Yamamoto – Mistrz nad Mistrzami.

Cykl o wybitnych projektantach rozpoczynam właśnie od niego, nie bez powodu…

Yohji Yamamoto jest jedyny i niepowtarzalny, zarówno po względem umiejętności designerskich jak również intelektualnych. I ten mariaż niezwykle mnie zachwyca.

Photo by Nicolas Guerin/Contour by Getty Images
Photo by Nicolas Guerin/Contour by Getty Images

Jest powściągliwy w ocenie aktualnych trendów i rynku, którym nigdy się nie poddaje. Sam dla siebie, reprezentant własnych, nonkonformistycznych  myśli i własnego patrzenia na ubiór… A patrzy poprzez przemyślenia i stosunek do kobiet i mężczyzn. Uważa, że współczesna kobieta aktywna łączy w sobie siłę i delikatność a zakrywając ją obszernym płaszczem wydobywa z niej jej zmysłowość.

quote-i-think-perfection-is-ugly-somewhere-in-the-things-humans-make-i-want-to-see-scars-failure-yohji-yamamoto-73-24-08

Podobnie z mężczyznami…poprzez ubiór pokazuje ich niezależność i indywidualizm.8321

yohji-yamamoto-fall-winter-2009-front

yohji-yamamoto1

Niedawno myślał o pożegnaniu się z modą, jednak szybko porzucił ten pomysł tłumacząc, że świat opanowała moda płytka, wymuszająca szybkie działania, a więc w konsekwencji bylejakość… Postanowił zostać… Na przekór, by w dalszym ciągu opowiadać własną historię, bez kompromisów i w kontrze do tego, co wokół.

yohji-yamamoto-fall-0720070228_yohjiyamamotofall2007ayohji_yamamoto___pasarela_908078147_320x480yohji_yamamoto___pasarela_393406095_320x480yohji_yamamoto___pasarela_63666989_320x480yohji_yamamoto___pasarela_727427814_320x480yohji_yamamoto___pasarela_351472482_320x480yohji_yamamoto___pasarela_449327249_320x480

Niezwykły film Wima Wendersa – „Notatki o strojach i miastach” pokazuje Yamamoto w sposób
podskórny, organiczny. Rozmowa dwóch gigantów odbywa się na najwyższym poziomie.

– W czym tkwi sekret rozpoznawalności ubrań i ten charakterystyczny look, który wyróżnia projektanta?

Nie w szkicach i pomysłach ale w wykończeniu. To jest indywidualny język, który wyróżnia i nie jest do skopiowania czy przywłaszczenia przez innych. To język duszy, tego co w środku.

Na początku lat 80 jako pierwszy ubrał mężczyzn w stroje kobiece a kobiety w męskie oświadczając, że nie istnieją różnice między płciami na tyle ważne, by nie można było ubierać się w taki sposób. Poważniejsze jest to co łączy, czyli dusza i zmysły.  I od tego czasu stał się sławny.

yohji YOHJIYAMAMOTO_FW14

Zawsze był i wciąż jest wierny japońskiej tradycji i awangardowemu myśleniu o modzie. Zachwyca świeżością mimo dojrzałego wieku i wciąż inspiruje młodych projektantów.

Wim Wenders powiedział, że gdy kupił pierwsze jego ubranie był zaskoczony, bo wyglądało jednocześnie na nowe i stare.

Związane jest to przede wszystkim z trwałym i solidnym wykończeniem i doskonałą jakością tkanin. Reszta to jego nadzwyczajne umiejętności. Znany jest z tego, że współpracuje z producentami, którzy wytwarzają mocne materiały dla armii. Wełna, bawełna i jedwab to jego ulubieńcy, o których mówi, że żyją wiecznie.

Jest wybitnym znawcą tkanin, które, jak sam mówi, prowadzą go i nadają ton wykonywanym ubraniom. To tkanina rządzi i należy być jej posłusznym.Mówi o niej jak o żywej istocie, którą należy oswoić, by się poddała i pozwoliła sobą zawładnąć. Dlatego lubi kameralne pokazy, które dają możliwość poczuć i usłyszeć jej tembr.

yohji1-716x1024 Paraskevas2-for-Yohji-Yamamoto-SS-2012-532x800

W roku 1981 wraz z Rei Kawakubo, swoją ówczesną dziewczyną, przyjechał z Tokio do Paryża i błyskawicznie rozpoczął karierę. Modelki w czarnych ubraniach z białymi twarzami wyglądały niesamowicie a ten styl nazwano „Hiroshima chic”.

Rei Kawakubo & Yohji Yamamoto, Paper Magazine
Rei Kawakubo & Yohji Yamamoto, Paper Magazine

Eksperymenty, łamanie konwencjonalnych zasad elegancji i piękna, to podstawowe przesłanie Yohji Yamamoto.

yohji-yamamoto

„Dobre ubranie to takie, które pozwala ci żyć dobrze i zestarzeć się godnie w twoim towarzystwie”

Pierwsza męska kolekcja została stworzona w 84 roku… ubrania bez struktury, pozbawione proporcji, asymetryczne, nadmiernie nadmuchane… i to Jego widzenie świata mody męskiej zawsze jest rozpoznawalne.

„Moje życie to paradoks, odrzucam modę poprzez jej kreowanie”
„Idealna kobieta nie istnieje”

To podstawowe hasła, którym jest wierny od lat i pokazuje ich sedno w swoich ubiorach.

tumblr_mrmyy05Vo41qzjf62o1_500

Yohijo Yamamoto urodził się w Tokio 3 października 1943 roku. Ukończył studia prawnicze, następnie projektowanie mody. Wraz z Rei Kawakubo stworzyli pionierski styl dekonstrukcji ubiorów zarówno męskich, jak i kobiecych. Brak wykończenia, strzępienia, asymetria to jego niezmienna tendencja estetyczna. Prace zmieniały się przez ostatnie lata, ale pozostały dwa stałe elementy – dominująca czerń i dekonstrukcja.

Photo by Donald Gjoka
Photo by Donald Gjoka
Photo by Donald Gjoka
Photo by Donald Gjoka
Photo by Donald Gjoka
Photo by Donald Gjoka

fashion156-yohji-1 fashion156-yohji

Czasem w kontrapunkcie pokazuje kolor, by pokazać wszechobecną czerń.

Bo brak koloru to jego znak rozpoznawczy.

Laureat francuskiej nagrody Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres.

W 2003 roku stworzył Y-3 linię sportową dla kobiet i mężczyzn dla Adidasa.

Y – litera od nazwiska

3 – paski Adidasa.

Oprócz ubiorów sygnuje swoim nazwiskiem biżuterię i perfumy.

adidas-y-3-spring-summer-2011-collection-summary

Zerknij na moją drugą stronę - josz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.