Filozofia damskiej torebki

Torebka, to niezbędny element kobiecej garderoby, to niemal cały Jej intymny świat, pełen tajemnic i chaosu, w którym tylko Ona odnajduje się bezbłędnie.
To znak zapytania dla mężczyzny, który patrzy i nie rozumie, czym są papierki, zapiski, kalendarze i nieokreślone skarby, w których Ona odnajduje się wspaniale i znaczą dla Niej wiele!
Torba to też zona, do której ma dostęp tylko jej właścicielka, a każda próba wtargnięcia pachnie nadużyciem. 
 
Są posiadaczki torebek i kolekcjonerki. Czym się różnią? Zaangażowaniem i przyjemnością z ich posiadania. Modą i tym, że nie wszystkie są dostępne od ręki.  Ale też zasobami finansowymi.
Pierwszym służą w sposób praktyczny, dla drugich są czymś więcej… 
 
“Torebka to wyraz twojej wolności, wybieraj ją zgodnie z własnym przekonaniem” powiedziała Miuccia Prada i najpewniej nie miała na myśli wyłącznie kształtu, koloru i funkcjonalności. 
Kupując torebkę kierujemy się przede wszystkim tym, by dobrze przylegała do naszej osobowości, by mieściła i skrywała, była powierniczką i oznajmiała, o czym chcemy poinformować świat. 
 
Torebka to też synonim luksusu. Bywają obłędnie drogie i niedostępne, a lista oczekujących jest długa. To są torebki It – Bags, który to termin wymyślił w latach 90. jeden z redaktorów amerykańskiego Vogue’a, a oznacza “akcesorium-totem”.
Inspiracją każdej z nich jest gwiazda, która je nosiła, traktowane są jako lokata kapitału, bo wciąż pomimo upływu lat – nie tracą na wartości.  
 
Chanel 2.55

Jest uważana za najlepszą modową inwestycję, którą zaprojektowała w 1955 roku, Coco Chanel. Nazwa odnosi się do daty zaistnienia projektantki na rynku mody. Bordowa podszewka nawiązuje do jej mundurka noszonego w przyklasztornej szkole, a wewnętrzna kieszonka do miejsca, w którym skrywała miłosne liściki. Skórzany pasek wpleciony w długi łańcuszek pozwala kobietom nosić torebkę przewieszoną przez ramię lub pod pachą, co daje swobodę rękom. Niektórzy uważają, że wiąże się to również z łańcuchami noszonymi przez siostry zakonne w sierocińcu, w którym przebywała mała Coco Chanel. Pikowanie nawiązało do kurtek noszonych przez dżokejów, ponieważ jeździectwo było pasją projektantki. 

Cena 20.000 zł – 170.000 zł
 
 
Baguette – Fendi
Ogromną popularność zyskała dzięki Carrie Bradshaw w filmie “Seks w wielkim mieście” i natychmiast stała się obiektem pożądania wielu kobiet na świecie. 
Pierwsza it-bag Fendi została ręcznie wykonana we florenckiej manufakturze. 
Jej kształt, przypominający paryską bagietkę noszoną pod pachą, stał się inspiracją do nazwy.  
Cena 2.000 zł – 32.000 zł w zależności od modelu.
 
 
 
Kelly – Hermes
Torebka powstała w latach 30. XX wieku, ale ogromną popularność zyskała, gdy księżna Monaco Grace Kelly nosiła ją zakrywając swój ciążowy brzuszek.
Ta torebka, w odróżnieniu od dwóch poprzednich, jest większa, zapinana na kłódeczkę i spełnia również rolę torby podróżnej. 
Szyta jest ręcznie przez ok. 20 godzin z doskonałych jakościowo skór, a w środku umieszczone jest nazwisko rzemieślnika, który ją wykonał. 
Cena od 6.000 zł do 170.000 zł za modele vintage. 
 
 
Jackie – Gucci 
Torebka zaprojektowana przez Guccio Gucciego w latach 50. nazywała się początkowo Konstancja. W 1964 roku Jacqueline Kennedy kupiła ich kilka sztuk i świat oszalał. Zmieniono też nazwę torebki na Jackie.
Gucci zdecydował się na jej reedycję i za każdym razem dodawane są do niej współczesne trendy.
Cena 6.000 zł do 9.000 zł 
 
 
Vela – Prada plecak
W 1984 roku włoska marka, szyła przede wszystkim ze skóry, dlatego zaskoczeniem było wykorzystanie nylonu, z którego uszyto plecak, który w jednej chwili stał się modowym hitem.
Był wygodny, z dwoma dużymi bocznymi kieszeniami i początkowo występował wyłącznie w czerni i brązie.
Obecnie można go mieć niemal w każdym kolorze.
Cena ok. 4.700 zł
 
 
 
Speedy – Louis Vuitton
To jedna z najstarszych it – bags, bo jej historia rozpoczęła się w 1930 roku.
Francuska marka od wielu lat szyła torby, ale ta właśnie była pierwszą torbą podróżną.
Ma kształt kuferka, uszyta z miękkiej skóry, wygodne rączki z możliwością trzymania torby na przegubie z kłódeczką – tradycyjnym zapięciem podróżnych kufrów. 
Cena ok. 5.000 zł
 
 
 
 
Birkin bag – Hermes
Najbardziej kultowa i najdroższa torebka świata. Swą nazwę zawdzięcza Jane Birkin, która sama narysowała torebkę idealną, która pomieści to, co potrzebne jest kobiecie. W kształcie trapezu, duża, z klapką zapinaną na kłódeczkę i krótką rączką, stała się synonimem wygody i ponadczasowego luksusu.
Torebka występuje w wielu wersjach i wciąż cieszy się nieprawdopodobnym popytem a kolejka oczekujących jest nieskończona.
Cena 15.000 zł do 170.000 zł
 
 

Lady Dior 
Lady Diana należała niewątpliwie do największych ikon XX wielu. 
Gdy dostała w prezencie, od pierwszej damy Francji, Bernadette Chirac, torebkę z Domu Mody Diora i pokazała się z nią w 1995 roku, fashionistki natychmiast zapragnęły ją mieć. 
Mała, kwadratowa, pikowana, na krótkich rączkach torebka, stała się światowym hitem. 
Cena 13.000 zł do 30.000 zł 
City Balenciaga 
Torebka uwielbiana przez celebrytów i osoby związane ze światem mody. 
Nazywana jest torebką w motocyklowym stylu i torbą kameleonem… Pasuje do różnych stylizacji i jest bardzo wygodna. Występuje w różnej kolorystyce. 
Starzeje się szlachetnie i często kolekcjonerzy wyszukują egzemplarzy sprzed wielu lat.  
Cena 8.000 zł wzwyż.       
 
 
Torebki damskie są różnorodne, podobnie jak upodobania kobiety. Materiały, z których są wykonywane to ogrom możliwości.
Te, które tworzymy w mojej pracowni, dedykowane są kobietom poszukującym pojedynczych wzorów w idei Art hand made. 
Futra eco, szlachetne wełny, welury i aksamity, koronki, gipiury, nadzwyczajne płótna i lny połączone z detalami najczęściej wykonywanymi w rodzinnych manufakturach, dają gwarancję niepowtarzalności i klasy.
 
Coraz częściej kobiety poszukują rzeczy wyjątkowych, które połączone z praktycznością, dodają stylizacjom tego czegoś, co podbija ich wizerunkową wartość. Torebka, to ważny atrybut w kobiecej garderobie, której tajemnica jest wciąż nieodgadniona. Nigdy nie wiadomo, dlaczego właśnie ta a nie inna, do nas zawołała.  
 

Na moim blogu zawsze staram się eksplorować różnorodność stylów i inspiracji, dlatego też chciałabym podzielić się z Wami moimi własnymi projektami torebek. Zdjęcia moich projektów możecie zobaczyć poniżej. Więcej projektów znajdziecie w zakładce sklep na tej stronie. Mam nadzieję, że moje prace również zainspirują Was do odkrywania własnego stylu i wyrażania siebie poprzez modę.

Więc teraz pytanie dla Was: która torebka najlepiej odzwierciedla Wasz własny styl i osobowość? Podzielcie się swoimi myślami w komentarzach!

 
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz