Przerabianie ubrań – czyli jak ponownie wykorzystać nienoszone ubrania z pomysłem i w duchu zero waste?

Jeśli jesteś posiadaczką ubrań, które tkwią w zakątkach Twojej szafy zapomniane i nie noszone, mam dla Ciebie kilka prostych pomysłów, jak dać im drugie życie. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz trochę grosza w portfelu, ale i pozostaniesz w duchu zero waste, a dodatkowo uwolnisz potencjał kreatywności i podkreślisz własny styl ubierania. Dziś chcę opowiedzieć Ci o przerabianiu ubrań. W mojej trzydziestoletniej praktyce projektanckiej od zawsze przykładam wielką wagę nie tylko do jakości wykonania i kunsztu krawieckiego, ale i detali. To one mówią najwięcej o osobowości i stylu każdej z moich klientek. I właśnie na nich dziś się skoncentrujemy – pokażę Ci jak samodzielnie zaprojektowane i wykonane aplikacje mogą odmienić nawet najbardziej zwyczajną część garderoby.

Jest szereg możliwości samodzielnej metamorfozy ubrań. Dzielę je na trzy kategorie: naszycia i aplikacje, ozdoby mobilne oraz zmiany w obrębie fasonu (te wymagają więcej doświadczenia krawieckiego – pokażę Ci je w kolejnych artykułach). Samodzielne przerabianie ubrań daje mnóstwo frajdy i satysfakcji. Dzięki własnoręcznemu tworzeniu aplikacji i naszywek czy mobilnych dodatków, Twoje garderoba zyska nowe, oryginalne oblicze. W poszukiwaniu kreatywnych rozwiązań możesz inspirować się kreacjami z pokazów mody twórców takich jak Marcos Luengo czy Dres Nan Noten, ale i własną wyobraźnią, a przede wszystkim tym, co znajdziesz w szafie.

Przerabianie ubrań – aplikacje i naszycia

Co możesz naszywać na ubrania? Do przeróbek krawieckich doskonałe są koronki, hafty, cekiny czy kamienie ozdobne. Oczywiście możesz też wykorzystać ścinki z innych materiałów, upinając je w kwiaty, kokardy i inne rozmaite kształty. To właśnie one nadają ubraniu rys niepowtarzalności, stanowią tę wisienkę na torcie, którą każdy zauważy. Aplikacje i naszycia mogą być wyłącznie w formie ozdobnej, lub dodatkowo także funkcjonalnej. Doskonałym przykładem łączenia obu tych cech są koronkowe naszycia przy żakiecie w formie kieszonek, czy własnoręcznie wykonany pasek, który jednocześnie podkreśli talię.

samodzielne przerabianie ubran metamorfozy ubran

Przerabianie ubrań – wykorzystaj to, co już masz

Do wykonania drobnych aplikacji możesz wykorzystać też biżuterię, której już nie nosisz. Idealnie sprawdzi się obszycie nią mankietów czy kołnierzyka. Masz kolekcję guzików „na zapas”, które nie są takie same, a jednak ze sobą korespondują? Świetnie, dlaczego nie umiejscowić ich na białej koszuli, nadając jej nowego, zadziornego charakteru? Nie muszą być jednakowe, aby tworzyły z ubraniem spójną całość. A co z Twoimi starymi jeansami? Naszycie na nich kilku ozdobnych suwaków zupełnie odmieni ich oblicze.

Większe płaszczyzny możesz pokryć naszyciami z materiałów o ciekawych fakturach lub princie, niekoniecznie zmieniając krój ubrania. Jeśli jednak chcesz zmienić fason wizualnie, połączenie dwóch elementów garderoby może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przykładowo, wstawki z delikatnej, kwiecistej bluzki z żabotami możesz z powodzeniem zastosować w koszuli czy spódnicy. Tym samym podkreślisz zalety swojej sylwetki i spowodujesz, że dana jej część będzie przykuwała oko.

Tworzenie mobilnych dodatków do ubrań

Ozdoby mobilne to również świetny pomysł na metamorfozę ubrań. Możesz wykonać je ze skrawków materiału, kamieni, piór czy koronek. Świetnie sprawdzą się we włosach lub jako kolie czy broszki. Dzięki łatwemu przepinaniu wykorzystasz je wielokrotnie i przy wielu okazjach.

Podczas moich warsztatów uczę kursantki nie tylko techniki wykonania takich metamorfoz ubraniowych, ale przede wszystkim pomagam im dobrać rozwiązania właściwe dla nich – ich osobowości, figury, stylu życia. Redesign ubrań to dziedzina o niezliczonych możliwościach, i jak to w takich dziedzinach bywa, musimy wiedzieć jakie ramy jej narzucić i czego od niej oczekujemy. Jeśli temat przerabiania ubrań jest Ci bliski lub czujesz w sobie potencjał na rozpoczęcie nowej, designerskiej przygody, zapraszam Cię do zapoznania się z programem kursów sztuki krawieckiej organizowanych w mojej pracowni.